Išplėstinė paieška
Kaina (Lt)
 

Šunys protingesni už kates?

Mokslininkai teigia, kad draugiškesnis šunų charakteris leido šiems gyvūnams evoliucijos eigoje įgyti didesnes smegenis ir tapti gudresniais už kates.


Geriausiu žmogaus draugu laikomo šuns protiniai sugebėjimai per milijonus metų išsivystė labiau nei kačių, kurios pasižymi mažiau socialiu charakteriu. Tokią išvadą priėjo Oksfordo universiteto mokslininkai. Iki šiol dažnai buvo manoma, kad kačių šeimos atstovai yra gudresni už šunis, tačiau paskutinis šioje srityje atliktas tyrimas atskleidė, kad kačių smegenys yra mažesnės už šunų.

Ankstesnių su įvairiomis žinduolių rūšimis atliktų tyrimų metu yra paaiškėję, jog egzistuoja ryšys tarp gyvūno smegenų dydžio (proporcingo visam kūnui) ir socialumo. Po šių studijų sužinota, kad per pastaruosius 60 mln. metų sparčiau progresavo beždžionių, taip pat arklių, delfinų, kupranugarių ir šunų smegenys.


Tyrimai liudija, kad žinduoliai, turintys santykinai didesnes smegenis, yra linkę gyventi stabiliose socialinėse grupėse. Žinduolių-vienišių (pvz., kačių ar raganosių) smegenys per minėtą 60 mln. metų laikotarpį didėjo lėčiau. Spėjama, kad socialumu pasižymintys gyvūnai buvo priversti daugiau mąstyti, todėl jų smegenys ir tapo didesnės.

„Šunys visada sulaukia daugiau atpildo už tai, kad jie yra socialesni gyvūnai negu, tarkim, katės, - tvirtina tyrimui vadovavusi Sussane Schultz. – Pasirodo, bendravimas yra sveika smegenų vystymuisi. Tas pats pasakytina ir apie kitas žinduolių rūšis, taip pat ir apie mus, žmones.“ 


„Mes esame socialesni ir už beždžiones ar žmogbeždiones, - tęsia mokslininkė. – Manau, būtent ši savybė – socialumas – leido mums tapti dominuojančiąja rūšimi mūsų planetoje.“

Tyrimo rezultatai paneigė ilgai gyvavusį mitą, kad evoliucijos metu vienodai augo visų žinduolių rūšių smegenys. „Sparčiau didėjo tik socialių rūšių atstovų smegenys, – pabrėžia S.Schultz. – Atsiskyrėliškos ir viengungiškos rūšys, deja, smegenų augimo tempais, lyginant su bendraujančiomis rūšimis, gerokai atsilieka.“


Tyrimo rezultatai leidžia iškelti prielaidą, jog grupės sambūvio koordinavimas ir kooperacija yra sudėtingas iššūkis, su kuriuo susidoroję, kai kurios žinduolių rūšys labiau išvystė savąsias smegenis.

„Visi šunys pakankamai neprastai sprendžia problemas, - priduria daktarė S.Schultz. – Nuo seno tikima, kad gudrumu pasižymi ir lapės, kurios, beje, yra giminingos šunims ir priklauso tai pačiai zoologinei šeimai. Šunys yra kilę iš vilkų, o šie taip pat gyvena gentimis ir, tikėtina, jų smegenys taip pat vystėsi sparčiau.“


Įdomumo dėlei norėtume priminti kito intriguojančio tyrimo su katėmis rezultatus: pasirodo, kad kates auginantys žmonės dažniau įgyja universitetinį išsilavinimą. Tačiau tuo stebėtis nereikėtų: didesni kačių savininkų protiniai gebėjimai greičiausiai susiję su tuo, kad išsilavinę žmonės dažniausiai daugiau laiko praleidžia darbe, tad augintinį jie renkasi pagal savo gyvenimo būdą. Kitaip nei šunų, kačių nereikia vedžioti, joms ne tokia būtina žmogaus kompanija.

 

Autorius www.technologijos.lt
29.11.2010
Peržiūrų: 4675

Navigacija

Informacija

Foto-skelbimai

Ilgalaikis kreditas. Kreditas internetu. Paskolos be užstato.TRANSPORTO IR PERKRAUSTYMO PASLAUGOS…KLAIPEDAPaskolos internetu visą parą. Greita paskola internetu.imoniu apskaita vilniujePirma paskola nemokamai. Paskolos internetu be užstato.AUTOMOBILIU SUPIRKIMAS ARDYMUI IR UTILIZAVIMUI

Naujienos

Sudarytas „Facebook“ draugų pasaulio žemėlapis

Sudarytas „Facebook“ draugų pasaulio žemėlapis Remiantis „Facebook.com“ interneto serverių duomenimis sudarytas pasaulinis „Facebook“ draugų geografinių ryšių žemėlapis.

Indijoje netrukus bus pagamintas 35 dolerius kainuosiantis planšetinis kompiuteris

Indijoje netrukus bus pagamintas 35 dolerius kainuosiantis planšetinis kompiuteris Sausį Indijoje bus pagaminta 100 tūkstančių planšetinių kompiuterių, kurių kaina neviršys 35 dolerių.

Eksperimentinis vaistas grąžino jaunystę

Eksperimentinis vaistas grąžino jaunystę JAV atlikti eksperimentai su laboratoriniais gyvūnais patvirtino optimistiškiausius lūkesčius: mokslininkų sukurtas „jaunystės eliksyras“ iš tikrųjų pelėms grąžino jaunystę.

Šunys protingesni už kates?

Šunys protingesni už kates? Mokslininkai teigia, kad draugiškesnis šunų charakteris leido šiems gyvūnams evoliucijos eigoje įgyti didesnes smegenis ir tapti gudresniais už kates.

Majų kalendoriaus "pasaulio pabaigos" data nustatyta neteisingai?

Majų kalendoriaus "pasaulio pabaigos" data nustatyta neteisingai? Žymusis majų kalendorius baigiasi 2012 metų gruodžio 21 dieną ir pagal populiarią (nors ir abejotino patikimumo) teoriją tai turėtų sietis su pasaulio pabaiga

Kinijos pensijų sistemai gresia žlugimas

Kinijos pensijų sistemai gresia žlugimas “Seni žmonės šoka, nes bijo mirti”, – sako Tian’a Xia, 58 metų nuolatinė tokių susibūrimų lankytoja ir priduria, kad tai puikus būdas išlikti sveikiems.

Kinija ir Indija perka ateitį

Kinija ir Indija perka ateitį Dabartiniai Kinijos vadovai ne veltui savo laiku baigė inžinerinės pakraipos studijas. Prieš užleisdami vietą baigusiesiems teisę, ekonomiką ir politologiją, jie užtikrino savo šalies, kaip retųjų metalų eksportuotojos ir moderniųjų technologijų gamintojos, ateitį.

Rusijos prokuratūra uždarė tinklapį torrents.ru

Rusijos prokuratūra uždarė tinklapį torrents.ru Rusijos prokuratūros Tyrimo komitetas pranešė, kad laikinai sustabdoma populiaraus failų apsikeitimo portalo torrents.ru veikla.

Elektroniniai pinigai tik saugiems anonimams

Elektroniniai pinigai tik saugiems anonimams Populiarėjant elektroninei prekybai žmonės nori išlikti neatpažinti, todėl užsienio internetinėse parduotuvėse vis dažniau perka iš piniginių, esančių kompiuterių kietuosiuose diskuose.

Vip skelbimai


NAUJA 2020m. vestuviniu sukneliu kolekcija

NORIME JUMS PRISTATYTI NAUJA nuostabiu VESTUVINIU SUKNELIU KOLEKCIJA Lietuvoje. ...
 

nekilnojamas turtas

nekilnojamas turtas

visos nekilnojamo turto paslaugos Aukštaitijoje, Panevėžio rajone.
 

Mesk Rukyti !

Mesk Rukyti !

Elektroninės Cigaretės Nori mest rūkyti ? Nusibodo kosulys ? Tabakas jau smirda ? Cigarečių...
 

Namelis, namukas, nameliukas, sod

Namelis,       namukas,       nameliukas,       sod

Jei reikia namo, namelio ar vasarnamio puikus sprendimas gaminiai iš obliuoto tašo. ...
 

Pigus, greitas, kokybiskas montavimas, balansavimas. Remontas

Pigus, greitas, kokybiskas montavimas, balansavimas. Remontas

Montuoju, balansuoju bei remontuoju padangas ir jas parduodu. Primu lietus ratlankius lyginimui...
 

Seifai nuo 129 Lt

Seifai nuo 129 Lt

Seifai nuo 129 Lt skambinkite jau dabar. Mūsų įmonė siūlo itin platu seifu pasirinkimas: prieš...
 

Stiklo pjaustymas, stiklo paketų keitimas, gamyba

Stiklo pjaustymas,  stiklo paketų keitimas,  gamyba

Kvalifikuotas mūsų įmonės meistras kokybiškai ir nebrangiai pagamins ir pakeis sudužusi jūsų stik...
 

Saunos durys, pirties durys

Saunos durys,  pirties durys

Pirties, saunos durys. Rudai tonuotas 8mm. Grūdintas stiklas (7x19, 8x19 gali būti ir pil...
 

Metalinės durys į sandeliuką, sandeliuko metalinės durys

Metalinės durys į sandeliuką,  sandeliuko metalinės durys

Metalines (plienines) sandėliuko (rūsio) durys tik 520 su seifine 3-jų krypčių spyna. Durų ...
 
užstato pirma greita kreditas kreditai pirmas paskolos skaičiuoklė greitas internetu greiti nemokamai greitos paskola kreditai greitieji credit vartojimo dubisa plaukimas
Visi logotipai ir prekiniai ženklai šiame
portale yra nuosavybė jų savininkų.
Naudojimasis šiuo portalu reiškia,
sąlygų priėmimą Vartotojo sutikimas
Skelbimai - alio.su