Išplėstinė paieška
Kaina (Lt)
 

Majų kalendoriaus "pasaulio pabaigos" data nustatyta neteisingai?

Žymusis majų kalendorius baigiasi 2012 metų gruodžio 21 dieną ir pagal populiarią (nors ir abejotino patikimumo) teoriją tai turėtų sietis su pasaulio pabaiga, kurią lems kataklizmų masto astronominių įvykių virtinė. Rimtų mokslinių tyrimų šia tema nėra daug, tačiau neseniai Kalifornijos Santa Barbara universiteto mokslininkas pareiškė, jog archeologai klaidingai susiejo majų ir dabartinį kalendorius.


Idėjų, kas konkrečiai sukels hipotetinę pasaulio pabaigą 2012 metų gruodį, spektras yra itin margas - pradedant pro Žemę praskriesiančia "Planeta X", baigiant didelio intensyvumo Saulės žybsniu. Tuo tarpu JAV mokslininkas Gerardo Aldana teigia, kad apskaičiuodami šią datą, šiandieniniai archeologai apsiriko mažiausiai 60 dienų ir kad pagrindinė to priežastis - klaidingas majų kalendoriuje aprašytų įvykių interpretavimas. 

Majai niekada nepranašavo pasaulio pabaigos?


Prieš tęsiant toliau, vertėtų pažymėti, jog šis vidurio Amerikos kalendorius buvo naudotas kelių skirtingų kultūrų, įskaitant pačius majus, prieš Europiečių kolonizaciją. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai  kad pačiame kalendoriuje apokalipsė nepranašaujama, ir niekada nebuvo pranašaujama, ir šį faktą patvirtina net patys majų palikuonys.

Majų civilizacija klestėjo 250-900 mūsų eros metais, regione, kurio atskiros sritys dabar priklauso Pietų Meksikai, Gvatemalai, Belizui, El Salvadorui ir Hondūrui. Šią įdomią kultūrą tiriantys archeologai sugebėjo iššifruoti daugybę jų kalendorių. Tačiau aliarmą "derlingose" sąmokslo teorijų kūrėjų galvose sukėlė pačiam ilgiausiam laikotarpiui skirtas kalendorius. Idėja netruko pasinaudoti ir tie asmenys, kurie, pasinaudodami žmonių baimėmis, bando pasipelnyti. Tai kur gi problema?


"Ilgąjį kalendorių" majai naudojo praeities ir numatomiems ateities įvykiams dokumentuoti. Jų kiti kalendoriai buvo palyginti trumpi ir paprastai nesiekė daugiau kaip 52 metus į ateitį. 52 metų laikotarpis buvo populiarus todėl, kad jis apimdavo vieną kartą - apytiksliai vieno asmens gyvenimo trukmę. Tačiau ar galėjo būti, jog majai norėjo išsaugoti įrašus apie įvykius, įvykusius prieš daugiau kaip 52 metus? Arba pažymėti kokią nors datą, kuri yra tolimesnėje ateityje, nei už 52 metų?

Tai - tiesiog skaitmenų sutapimas? 


Pasinaudodami savo įspūdingu išradingumu, majai sukūrė "Ilgajį kalendorių", kuris radikaliai skyrėsi nuo ankstesnių ir trumpesnių analogų. Jis rėmėsi moderniausiais to meto skaičiavimais, o ne "archaiškomis" laiko matavimo priemonėmis. Dabar daugelis šios kultūros tyrinėtojų sutinka, jog grynai dėl sutapimo šis kalendorius (arba bent jau pirmasis jo ciklas) "pasibaigs" po 5126 metų. Pagal majų sumanymą, šis kalendorius prasidėjo 3114 metais prieš Kristų. Taigi pagal viską kalendoriaus pabaiga numatyta 2012 metų gruodžio 21 dieną - kai planetos šiaurės pusrutulyje vyksta žiemos lygiadienis.

Tiriant senovinius kalendorius, vienas esminių uždavinių, kuriuos tenka spręsti specialistams, yra šių kalendorių susiejimas su šiuolaikiniu (Grigaliaus) kalendoriumi. Šiuo tikslu naudojamas koreliacijos koeficientas, kuris dar yra vadinamas "GMT konstanta". Sutrumpinimas GMT žymi pirmąsias šią konstantą įvedusių archeologų pavardžių raides (Joseph Goodman, Juan Martinez-Hernandez ir J. Eric S. Thompson).


Tačiau Kalifornijos Santa Barbara universiteto mokslininkas Gerardo Aldana dabar kelia klausimą, ar tikrai galima naudoti tokį kalendorių susiejimo būdą. Majai buvo geri astronomai, kruopščiai dokumentavę danguje stebimus objektus ir reiškinius, tokius kaip mėnulio fazių kitimas, užtemimai  ir netgi Veneros judėjimas. Veneros ciklai buvo svarbus majų kalendoriaus aspektas, pagal kurį jie gan tiksliai prognozuodavo ateities astronominius ciklus.

Nors apskaičiuojant GMT koeficiento vertę, pagal kurią siejamas majų ir šiuolaikinis kalendoriai, panaudoti keli astronominių, archeologinių ir istorinių įvykių šaltiniai, Aldana teigia, kad kai kurie astronominiai įvykiai, interpretuoti pagal senovės majų artefaktus ir rašytinius iš Europos atvykusių kolonizatorių tekstus, buvo datuojami ne visai tiksliai.


Kaip pavyzdį Aldana pateikia vieną iš majų valdovų Balaj Chan K’awiil, kuris vieno mūšio datą pasirinko pagal dangaus kūno Chak Ek' pasirodymą. Stokholmo universiteto mokslininkas Johanas Normarkas teigia, jog "Chak Ek' greičiausiai atitinka Venerą". Tuo tarpu Aldana mano, jog tai galėjo būti meteoritas. Jei tai tiesa, kalendorių susiejimas nėra teisingas. Mokslininko teigimu, majų kalendoriaus pabaigos data gali būti perskaičiuota į dabartinį kalendorių su mažiausiai 60 dienų paklaida.

Įdomu tai, kad Aldana nėra pirmasis, kritikuojantis GMT konstantos patikimumą. Tačiau jis pripažįsta, jog savo teiginiams patvirtinti jis turi pasinaudoti kitais metodais, pavyzdžiui, radioaktyviosios anglies datavimo metodu. Tačiau net jei bus nustatyta skaičiavimų klaida, sąmokslo teorijų kūrėjai šį faktą greičiausiai tiesiog ignoruos - įrodymas, jog jokio kataklizmo nebus, kenkia verslui, ypač jei planuojate parduoti knygą apie pasaulio pabaigą.

 

Autorius www.technologijos.lt
08.11.2010
Peržiūrų: 4888

Navigacija

Informacija

Foto-skelbimai

Baldų gamybaGreitieji kreditai paskolos internetu. Pirma paskola nemokamai.lgalaikis lakavimas 20Lt, manikiūras, pedikiūrasAkcija! "Nematomos" durys tą pačią dieną!Fizinio asmens bankroto bylos dokumentų rengimas AnglijojePaskola kreditas internetu be užstato. Pirma paskola nemokamai.

Naujienos

Sudarytas „Facebook“ draugų pasaulio žemėlapis

Sudarytas „Facebook“ draugų pasaulio žemėlapis Remiantis „Facebook.com“ interneto serverių duomenimis sudarytas pasaulinis „Facebook“ draugų geografinių ryšių žemėlapis.

Indijoje netrukus bus pagamintas 35 dolerius kainuosiantis planšetinis kompiuteris

Indijoje netrukus bus pagamintas 35 dolerius kainuosiantis planšetinis kompiuteris Sausį Indijoje bus pagaminta 100 tūkstančių planšetinių kompiuterių, kurių kaina neviršys 35 dolerių.

Eksperimentinis vaistas grąžino jaunystę

Eksperimentinis vaistas grąžino jaunystę JAV atlikti eksperimentai su laboratoriniais gyvūnais patvirtino optimistiškiausius lūkesčius: mokslininkų sukurtas „jaunystės eliksyras“ iš tikrųjų pelėms grąžino jaunystę.

Šunys protingesni už kates?

Šunys protingesni už kates? Mokslininkai teigia, kad draugiškesnis šunų charakteris leido šiems gyvūnams evoliucijos eigoje įgyti didesnes smegenis ir tapti gudresniais už kates.

Majų kalendoriaus "pasaulio pabaigos" data nustatyta neteisingai?

Majų kalendoriaus "pasaulio pabaigos" data nustatyta neteisingai? Žymusis majų kalendorius baigiasi 2012 metų gruodžio 21 dieną ir pagal populiarią (nors ir abejotino patikimumo) teoriją tai turėtų sietis su pasaulio pabaiga

Kinijos pensijų sistemai gresia žlugimas

Kinijos pensijų sistemai gresia žlugimas “Seni žmonės šoka, nes bijo mirti”, – sako Tian’a Xia, 58 metų nuolatinė tokių susibūrimų lankytoja ir priduria, kad tai puikus būdas išlikti sveikiems.

Kinija ir Indija perka ateitį

Kinija ir Indija perka ateitį Dabartiniai Kinijos vadovai ne veltui savo laiku baigė inžinerinės pakraipos studijas. Prieš užleisdami vietą baigusiesiems teisę, ekonomiką ir politologiją, jie užtikrino savo šalies, kaip retųjų metalų eksportuotojos ir moderniųjų technologijų gamintojos, ateitį.

Rusijos prokuratūra uždarė tinklapį torrents.ru

Rusijos prokuratūra uždarė tinklapį torrents.ru Rusijos prokuratūros Tyrimo komitetas pranešė, kad laikinai sustabdoma populiaraus failų apsikeitimo portalo torrents.ru veikla.

Elektroniniai pinigai tik saugiems anonimams

Elektroniniai pinigai tik saugiems anonimams Populiarėjant elektroninei prekybai žmonės nori išlikti neatpažinti, todėl užsienio internetinėse parduotuvėse vis dažniau perka iš piniginių, esančių kompiuterių kietuosiuose diskuose.

Vip skelbimai


NAUJA 2020m. vestuviniu sukneliu kolekcija

NORIME JUMS PRISTATYTI NAUJA nuostabiu VESTUVINIU SUKNELIU KOLEKCIJA Lietuvoje. ...
 

nekilnojamas turtas

nekilnojamas turtas

visos nekilnojamo turto paslaugos Aukštaitijoje, Panevėžio rajone.
 

Mesk Rukyti !

Mesk Rukyti !

Elektroninės Cigaretės Nori mest rūkyti ? Nusibodo kosulys ? Tabakas jau smirda ? Cigarečių...
 

Namelis, namukas, nameliukas, sod

Namelis,       namukas,       nameliukas,       sod

Jei reikia namo, namelio ar vasarnamio puikus sprendimas gaminiai iš obliuoto tašo. ...
 

Pigus, greitas, kokybiskas montavimas, balansavimas. Remontas

Pigus, greitas, kokybiskas montavimas, balansavimas. Remontas

Montuoju, balansuoju bei remontuoju padangas ir jas parduodu. Primu lietus ratlankius lyginimui...
 

Seifai nuo 129 Lt

Seifai nuo 129 Lt

Seifai nuo 129 Lt skambinkite jau dabar. Mūsų įmonė siūlo itin platu seifu pasirinkimas: prieš...
 

Stiklo pjaustymas, stiklo paketų keitimas, gamyba

Stiklo pjaustymas,  stiklo paketų keitimas,  gamyba

Kvalifikuotas mūsų įmonės meistras kokybiškai ir nebrangiai pagamins ir pakeis sudužusi jūsų stik...
 

Saunos durys, pirties durys

Saunos durys,  pirties durys

Pirties, saunos durys. Rudai tonuotas 8mm. Grūdintas stiklas (7x19, 8x19 gali būti ir pil...
 

Metalinės durys į sandeliuką, sandeliuko metalinės durys

Metalinės durys į sandeliuką,  sandeliuko metalinės durys

Metalines (plienines) sandėliuko (rūsio) durys tik 520 su seifine 3-jų krypčių spyna. Durų ...
 
nuoma pastoliai pastoliu pastolių remontas paskolos greiti paskola kreditai greitieji greitas varto kreditas vartojimo ilgalaikis greita ilgalaikė internetu greitos tekstilė
Visi logotipai ir prekiniai ženklai šiame
portale yra nuosavybė jų savininkų.
Naudojimasis šiuo portalu reiškia,
sąlygų priėmimą Vartotojo sutikimas
Skelbimai - alio.su